Неизвестни факти за лозаризма

Неизвестни факти за лозаризма

Неизвестни факти за лозаризма

Blog Article



Бело грозје Македонија е поделена на три лозарски реони и тоа:

Можностите за самовработување со започнување сопствен бизнис, како во делот на примарното производство така и во делот на преработката на грозјето, придонесуваат оваа струка да биде мошне конкурентна и самоодржлива, секако со следење на новите светски трендови и имплементација на паметните технологии, што ќе придонесе во континуитет да се осовременува домашното производство.

Целта на резитбата е да се формират здрави и високо продуктивни растения, а това се постига много по-лесно с използването на висококачествени професионални лозарски ножици и инструменти.

Лозарството, независимо от превратностите в развитието на земеделието в България,  винаги е бил един рентабилен подотрасъл на селското стопанство. Тази значимост във времето се дължи предимно на спецификата и особеностите в производството и преработката на грозде, свързани с историята, религията, традициите, законодателството, географското местоположение и почвено-климатичните условия на страната и региона, както и на диетичните и лечебни качества на гроздето и виното.

Резитбата е задължителен процес при отглеждането на лозя. По време на резитбата изцяло или частично се премахват зрели едногодишни пръчки, рамена и други надземни части на главината.

Първото пръскане обикновено се прави през март и преди набъбването на пъпките.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Во последните неколку години одделението посветува посебно внимание на локалните и автохтоните сорти. Исто така, се работи на селекција и хибридизација на постоечкиот материјал, со цел искористување на генетските ресурси како основа за добивање клонови и нови сорти винова лоза.

Дисциплината Помология запознава студентите с районираните и перспективните български и чуждестранни сортове, определени за създаване на нови овощни насаждения в нашата страна.

В настощия момент изборът на сорт се определя от реализацията на продукцията на пазара, без да се отчита устойчивостта му към патогенната флора.

Системите за капково напояване с многосезонни маркучи осигуряват контролираното и ефективно поливане на гроздето. Такъв вид поливна система се изгражда сравнително лесно и веднъж инсталирана, може да се използва в продължение на години.

Иска се да осигурите хранителна, въздухопроницаема (добре аерирана) и структурна почва.

По време на вегетацията е нужно обилно да се полива, защото при засушаване корените задържат растежа на леторастите.

Почти всички модели са снабден със сензор за дъжд, така че лозарство автоматично спират поливането в такъв момент. Някои от тях притежават функция за старт на водна помпа и помпа за наторяване, което ги прави идеални при отглеждане но лозя. Помпите могат да се пускат независимо по зони, улеснявайки поливането максимално.

Report this page